Zakończył się pierwszy etap online Ogólnopolskiej Olimpiady Mechatronicznej MECHATRIX 2026, organizowanej przez Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatroniki w Brzesku. Uczestnicy z całej Polski zmierzyli się z testem wiedzy sprawdzającym znajomość zagadnień z zakresu mechatroniki, automatyki, elektroniki oraz programowania sterowników PLC.
Do drugiego etapu zakwalifikowali się najlepsi uczestnicy reprezentujący szkoły z różnych regionów kraju. Już wkrótce Brzesko będzie gościć finalistów m.in. z Małopolski, Śląska, Podkarpacia, Mazowsza i innych województw, co potwierdza ogólnopolski zasięg wydarzenia oraz duże zainteresowanie konkursem wśród młodzieży.
Wyniki pierwszego etapu oraz lista osób zakwalifikowanych do finału dostępne są w zakładce Olimpiada na stronie internetowej Branżowego Centrum Umiejętności.
Etap stacjonarny odbędzie się w dniach 13-14 maja 2026 roku w siedzibie Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku. Finaliści zmierzą się z zadaniem praktycznym realizowanym na profesjonalnych stanowiskach dydaktycznych wyposażonych
w sterowniki PLC Siemens, oprogramowanie TIA Portal oraz zestawy elektropneumatyczne FESTO. Konkurs będzie wymagał umiejętności programowania, uruchamiania układów oraz rozwiązywania problemów technicznych.
Po części praktycznej uczestnicy przystąpią również do części ustnej, podczas której będą odpowiadać na pytania komisji konkursowej
z zakresu mechatroniki i automatyki.
Patronat merytoryczny nad Olimpiadą sprawuje Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej
im. Stanisława Staszica w Krakowie, co podkreśla wysoki poziom merytoryczny wydarzenia.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pierwszego etapu oraz osobom zakwalifikowanym do finału. Trzymamy kciuki za finalistów i zapraszamy do śledzenia zmagań podczas etapu stacjonarnego w Brzesku.